Makijaż permanentny

Opisane w poprzednim rozdziale klasyczne techniki makijażowe jak kreska podkreślająca oko na górnej powiece bądź przyklejenie sztucznych rzęs i namalowanie linii brwi mają swoje ograniczenia. Potrzeba do tego umiejętności, zamiłowania i czasu. Przed snem znowu oko staje się „gołe”. Ponadto metody te nie sprawdzają się raczej u mężczyzn. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne techniki tworzenia makijażu permanentnego, które dostępne są zarówno dla pań, jak i panów! W pewnych przypadkach wykonuje się delikatne rysunki nawet nastolatkom, ale ponieważ ich głowa rośnie, takiego zadania powinien podjąć się jedynie ekspert z długoletnim doświadczeniem.

Dlaczego warto?

Makijaż permanentny znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie, nie zmywa się, więc zda egzamin na basenie czy podczas dzielenia pokoju na wyjeździe integracyjnym. Na czym polega zabieg? Jest to wprowadzenie pod skórę barwnika, który jak tatuaż zostanie z nami na długi czas i będzie stwarzał iluzję brwi i rzęs.

Wybór specjalisty

Wykonanie makijażu permanentnego to zabieg inwazyjny, bo związany jest z przerwaniem ciągłości naskórka. Warto więc skorzystać ze sprawdzonego fachowca, który stosuje nowoczesny sprzęt, techniki i wysokiej jakości barwniki. Warto poprosić o pokazanie autorskich prac danego specjalisty. Pozwoli to ocenić zdolności, doświadczenie i różnorodność wykonanych malunków. Jeśli potrzebujecie całkowitej rekonstrukcji brwi, bo straciliście je praktycznie do zera, to tym więcej uwagi musicie przywiązać do sprawdzenia kwalifikacji wybranego salonu i fachowca. Odradzamy bycie królikiem doświadczalnym albo manekinem ćwiczebnym dla nowicjusza. Niestety raz źle wykonany makijaż permanentny to udręka, a jego usunięcie laserowe jest kosztowne i bolesne, więc nie ryzykujcie!

Z reguły malunek wykonuje się dwuetapowo:

Pierwsza wizyta

Doświadczona linergistka (specjalistka zajmująca się makijażem permanentnym) w czasie pierwszego spotkania przeprowadza dokładny wywiad. Pozwala on ustalić oczekiwania i opowiedzieć o możliwościach, a więc o tym, jakie techniki najlepiej zastosować w danym przypadku. Najpierw wykonywany jest rysunek wstępny kredką, makijażystka mierzy odległości i dba o to, aby nowe brwi pasowały do twarzy, były symetryczne i na odpowiedniej wysokości. To właśnie wtedy jest czas na zgłaszanie swoich uwag. Pamiętajcie! To nie czas na bycie cichym i skromnym. Teraz albo nigdy, bo raz wykonany makijaż permanentny zostaje z nami na lata. Jeśli macie pewną wizję kształtu brwi czy linii rzęs warto pokazać fotografie. Po wypracowaniu kształtu makijażu, który podoba się zarówno specjaliście, jak i klientowi, zaczyna się właściwa część zabiegu wykonywana igłą. Usuwany jest makijaż tradycyjny, dezynfekowana skóra, nakładane znieczulenie w maści. Teraz pewnie zastanawiacie się, czy to bardzo boli. Otóż boli, ale do wytrzymania. Dobre znieczulenie i wrażliwy wykonawca pozwalają ograniczyć niemiłe doznania. Po zejściu z fotela będziecie obolali i spuchnięci, a rysunek będzie wydawał się bardzo intensywny. Bez paniki! Wygojenie się zajmie co najmniej kilka dni. Po tym czasie rana zacznie się łuszczyć, a kształt stanie się bardziej naturalny. Nie zrywajcie strupka na siłę, możecie jedynie natłuszczać, aby szybciej odpadł.

Korekta (druga wizyta)

Kilka tygodni po pierwszej wizycie w salonie, należy odwiedzić go ponownie. Celem tego spotkania jest poprawienie koloru i ujednolicenie raz wprowadzonego pigmentu. Stopień wybarwienia się rysunku (zarówno między zabiegami, jak i potem) zależy od kilku czynników: zastosowanych pigmentów, głębokości rysunku, ale także gospodarki hormonalnej i przyjmowanych leków. Wiedzcie, że makijaż permanentny co kilka lat trzeba nieco korygować- aktualizując kolor czy kształt. Nie robimy go raz na zawsze.

JAKIE ELEMENTY MAKIJAŻU PERMANENTNEGO WYKONUJE SIĘ PRZY ALOPECJI?

BRWI

Nadają twarzy wyrazu. Prawidłowo wykonane podkreślają atuty pasując do osoby, a źle namalowane potrafią postarzyć, czy sprawić, że będziemy wyglądać bardzo drapieżnie.

KRESKA NA POWIECE GÓRNEJ

Otwiera oko, imituje linię rzęs, ułatwia makijaż bądź pozwala wcale go nie robić. Linergistki rozróżniają 2 rodzaje kresek górnych: zagęszczającą linię rzęs (delikatna, cienka, krótsza) oraz kreskę dekoracyjną (mocniejszą i bardziej wyrazistą, dającą efekt makijażu). Ważne, aby końcówka zewnętrzna była zwrócona ku górze. Inaczej uzyskamy efekt smutnych oczu.

KRESKA NA POWIECE DOLNEJ

Zamyka oko, dając mu ramę od dołu. Jest najmniej koniecznym elementem, na który decydują się jedynie wybrani. Powinna być cieniutka i delikatna, aby absolutnie nie dominować na kreską górną.

JAKIE TECHNIKI MAKIJAŻU PERMANENTNEGO SĄ DOSTĘPNE?

METODA CIENIA – Polega na stworzeniu cienia symulującego brew czy rzęsy. Sprawdza się idealnie, kiedy chcemy uzupełnić ubytki włosków w linii brwi.

METODA PIÓRKOWA (microblading) – Polega na narysowaniu cieniutkich linii imitujących włosy, rysunek zrobiony tą techniką najszybciej się wybarwia, ale daje też najlepsze efekty. Wykorzystując kilka odcieni barwnika, da się tak skomponować kolor, aby idealnie integrował się z naturalnym kolorem brwi. Warto zwrócić uwagę na to, aby tatuowanie włoski układały się w ładny, ale delikatnie nieregularny sposób zamiast być idealnymi równoległymi liniami. Polecana również panom.

METODA OMBRE – To technika dająca efekt przejścia tonalnego kolorystyki, co daje efekt subtelnego światłocienia. Gradacja barw sprawia, że brwi wyglądają bardziej naturalnie.

METODA PUDROWA – To raczej sposób nakładania pigmentu, odchodzi się tutaj od jednolitej tafli koloru na rzecz punktowego wprowadzenia „pikseli” barwnika. Całość wygląda lżej.

Najbardziej naturalne efekty u kobiet daje połączenie kilku technik. U mężczyzn warto skupić się na metodzie piórkowej.

Linki do zaufanych linergistów, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu rekonstrukcyjnych makijaży permanentnych: