MIESIĄC ALOPECJI 2023

Sierpień jest miesiącem świadomości łysienia plackowatego. Na całym świecie największe obchody organizowane są w pierwszą sobotę sierpnia, my w Polsce od kilku lat przyjęliśmy symbolicznie 3. sierpnia za datę wyjątkową, bo tego dnia właśnie wypadło pierwsze świadomie celebrowane święto Alopecjan w naszym kraju. Data jest bardzo umowna, co więcej dedykujemy cały tydzień i miesiąc mówieniu o różnych aspektach łysienia plackowatego.

 

„The baldie head doesn’t define me” – brzmi motto jednej z organizacji w USA zrzeszającej osoby z łysieniem plackowatym. 3 sierpnia to dzień, w którym rozpoczynamy tydzień a nawet miesiąc świadomości o alopecji.

 

Alopecia Areata, czyli łysienie plackowate, według danych organizacji The American Hair Loss Association z 2017 roku, dotyczy 2 proc. światowej populacji. Z roku na rok osób z tą przypadłością jest jednak coraz więcej. Naukowcy i lekarze nie znają do końca przyczyny tej choroby. Nie ma na nią też jedynej skutecznej terapii. Bywa, że włosy odrastają, ale zdarza się, że nie wracają nigdy. Pozostaje „tylko”, a może „aż”, nauczyć się z tym żyć.

 

Dobrze wiemy, że to nie jest takie proste, że potrzeba na to czasu a oprócz ułożenia się z samym sobą, swoimi emocjami, smutkami i troskami, uświadomienia rodziny, przyjaciół, znajomych, a czasem też zupełnie obcych nam osób, co to takiego. Dlatego też jako Polskie Stowarzyszenie Alopecji, ale i indywidualnie staramy się odczarowywać tę nie wszystkim znaną przypadłość. Na naszym koncie mamy m.in. książkę „Alopecjanki. Historie łysych kobiet”, czy bajki terapeutyczne jak „Wiewióreczka Tola” oraz „ŁysOlka i długowłosy”. Co roku odbywa się spotkanie osób zmagających się z alopecją, występujemy w programach telewizyjnych („Pytanie na śniadanie”, „Dzień dobry TVN), audycjach radiowych i podcastach (m.in. podcast „Wprost Przeciwnie” Pauliny Sochy-Jakubowskiej). Udzielamy wywiadów (m.in. Ofeminin.pl, dziennik.pl, Wprost.pl, Gazeta.pl, Wysokie Obcasy), bierzemy udział w sesjach zdjęciowych i kampaniach reklamowych. Pokazujemy, że łyse też jest piękne a łysa głowa naprawdę nas nie definiuje i nie przeszkadza w tym, by normalnie żyć i robić to na co się tylko ma ochotę.

 

Z okazji naszego święta życzymy Wam samych dobrych chwil, spełniania wszystkich nawet najbardziej skrytych i szalonych marzeń. Żyjcie pięknie i pełną piersią a Wasza głowa z włosami, czy bez niech będzie wypełniona pozytywnymi myślami, kolorowymi snami i dumą z tego, jacy jesteście, bo jesteście wyjątkowi i piękni. Pamiętajcie, że nic nie musicie a wszystko możecie. Mówcie „tak”, kiedy chcecie i mówcie „nie” jeśli nie macie w sobie na coś zgody. A z okazji dnia, tygodnia i miesiąca alopecji zróbcie dla siebie to, co sprawi Wam radość. To co, umówieni? 😉

 

Trzymajcie się ciepło 😊

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *