Mikropigmentacja

Tatuaż na głowie, czyli mikropigmentacja skóry głowy

Na mikropigmentację skóry głowy można spojrzeć z dwóch stron.  Z jednej jest to zabieg estetyczny wykonywany głównie u osób,  które nie chcą czy nie są w stanie zaakceptować klasycznego łysienia androgenowego.  Z drugiej zaś strony jest to zabieg z zakresu mikropigmentacji tzw. medycznej czy rekonstrukcyjnej rozwiązujący problem łysienia na podłożu chorobowym. Dotyczy łysienia plackowatego,  bliznowaciejącego, utraty włosów po przebytej chorobie lub maskowania blizn (pourazowych, pooperacyjnych po przeszczepach i in.).

W artykule przedstawimy zagadnienie mikropigmentacji skóry głowy w odniesieniu do osób chorujących na łysienie plackowate.

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacja to forma tatuażu, który do złudzenia przypomina efekt ogolonej głowy. Wygląda tak jakby na całej głowie rosły włosy i zostały ogolone z wyboru. Odcień oraz kształt fryzury dobierany jest indywidualnie do oczekiwań klientów. Celem jest stworzenie realistycznej fryzury, która wygląda tak naturalnie, że ktoś kto nie wie, że istnieje taki zabieg nie jest w stanie odróżnić tatuażu od włosów.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnie stworzonych do pigmentacji skóry głowy pigmentów o różnych odcieniach. Dobór pigmentu zależy od karnacji, koloru i grubości naturalnych włosów oraz oczekiwań klientów. Mikropigmentacja to tysiące mikroskopijnych kropeczek, które wyglądają tak jak naturalne włosy po ogoleniu. Tworzy się je przy pomocy precyzyjnego urządzenia na igły do akupunktury. Igły do akupunktury są różnej grubości. To pozwala na uzyskanie różnego rozmiaru kropeczek – jest to istotne ponieważ włosy na głowie mają rożną grubość w rożnych jej częściach. By fryzura wyglądała naturalnie tworzy się delikatną roztartą linię frontalną fryzury, mocniej zagęszcza się ją na szczycie i z tyłu głowy by znów na karku fryzura była lżej zaznaczona. Mikropigmentacja to zatem idealny gradient koloru stworzonego z różnego rozmiaru i odcienia mikro kropek dzięki któremu powstaje króciutka fryzura.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Zabieg można wykonać u kobiet i mężczyzn chorujących na łysienie plackowate. Najczęściej korzystają z niego osoby, które po wielu latach walki o odzyskanie włosów godzą się z ich utratą i zaprzestają szukania dalszych rozwiązań. Zabieg wykonuje się również w przypadku dzieci – najczęściej chłopców.

Na zabieg decydują się głównie mężczyźni. Ogolona głowa to coraz bardziej popularna fryzura, dodatkowo niezwykle wygodna kiedy prowadzi się aktywny tryb życia. Mężczyźni, którzy borykają się z łysieniem androgenowym mają podczas zabiegu pigmentowaną skórę głowy tylko w miejscu gdzie nie ma włosów, część głowy z której nie wypadły włosy muszą codziennie golić, nie wykonuje się tam mikropigmentacji. W przypadku całkowitego łysienia plackowatego pigmentuje się całą głowę, fryzura jest więc w codziennym funkcjonowaniu bezobsługowa co dla wielu klientów jest bardzo wygodne.

Z kobietami jest nieco inaczej. Część z nich po wykonaniu zabiegu chodzi bez peruk, ale zdecydowana większość na co dzień się z nimi jednak nie rozstaje, dopiero w domu rezygnuje z ich noszenia by poczuć się komfortowo. Taka fryzura daje namiastkę włosów. Panie opowiadają, że do chwili wykonania zabiegu nie pokazywały się nawet domownikom bez peruki czy innego nakrycia głowy. Zabieg daje im pewnego rodzaju wolność, dodaje pewności siebie, zasadniczo wpływa na samoakceptację.

Najrzadziej wykonuje się zabiegi u dzieci. Rodzice po rozważeniu wszystkich aspektów zabiegu – przede wszystkim tego bólowego, podejmują decyzję by się z nim wstrzymać w nadziei, że włosy jednak odrosną. Często chłopcy, których konsultowaliśmy po kilku latach wracają już do nas jako nastolatkowie i wtedy świadomie poddają się zabiegowi.

DODATKOWE WAŻNE KWESTIE:

Kropeczki na skórze głowy tworzone są przy użyciu niezwykle cienkich igieł. Podczas zabiegu pracuje się bardzo powierzchownie samą końcówką igły. Krótkie ukłucie nie jest bolesne natomiast zabieg trwa kilka godzin (w zależności od powierzchni) i na dłuższą metę jest irytujący. Dorośli odbierają zabieg jako dyskomfortowy, dzieci reagują nieco bardziej żywiołowo, tu natomiast niezwykle ważna jest empatia i zrozumienie ze strony specjalisty, ważna jest również obecność rodziców i wsparcie z ich strony. W przypadku dzieci zabieg dzielony jest zazwyczaj na kilka spotkań podczas kolejnych dni aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia. Zabieg nie jest jednak na tyle bolesny by stosować trzeba było znieczulenie.

Zabieg składa się zawsze z 2 sesji, które odbywają się w odstępie 4 tygodni. Podczas pierwszego spotkania, po ustaleniach w zakresie oczekiwań co do kształtu fryzury wykonywany jest precyzyjny rysunek wstępny, który obrazuje finalny efekt zabiegu. Jest to niezwykle ważny etap, który pozwala na świadome podjęcie decyzji. W przypadku łysienia plackowatego na całej powierzchni głowy pierwszą sesję wykonujemy podczas dwóch kolejnych dni. Jest to zbyt duża powierzchnia do opracowania podczas jednego spotkania. Skóra głowy musi po prostu odpocząć po kilku godzinach nakłuwania. Zbyt długa praca na skórze powoduje, że pod koniec zabiegu pigment stabilizuje się zdecydowanie gorzej, skóra jest mniej chłonna. Już po pierwszej sesji widoczny jest delikatny efekt, podczas kolejnej sesji pracujemy o ton ciemniejszym pigmentem by go wzmocnić.

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona ok 1-3 dni. Przez pierwsze 3 tygodnie pigmentacja jest nieco ciemniejsza, po tym czasie jaśnieje ok 30%. Naskórek jest już w pełni zregenerowany. Po 4 tygodniach przychodzi czas na wykonanie drugiej sesji. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu odczuwalne jest  ściągnięcie skóry, swędzenie, delikatne przesuszenie z możliwym złuszczaniem naskórka. Nie są to uciążliwe objawy, można stosować kremy nawilżające.

Efekt utrzymuje się od 3 do 5 lat. Jest to zależne od rodzaju skóry, indywidualnej reakcji organizmu. Skóry pozbawione całkowicie włosów są bardzo chłonne i efekt utrzymuje się na nich najdłużej. W ciągu kolejnych lat po zabiegu efekt stopniowo blednie. Jeśli klienci chcą go utrzymać wykonywany jest zabieg odświeżający, który przedłuża efekt na kolejne lata.

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O MIKROPIGMENTACJI?

Czy zabieg może zablokować porost naturalnych włosów lub je uszkodzić?

Absolutnie nie. Pigmenty są obojętne dla organizmu, nie wywołują reakcji alergicznej, nie wpływają na aktywność mieszków włosowych. Wręcz przeciwnie – czasem, po jakimś czasie od wykonania zabiegu jest szansa na odrost włosów. Wydaje się, że przyczyną nie było tu pobudzenie procesów regeneracyjnych organizmu poprzez tysiące mikronakłuć, choć nie można tego wykluczyć, a jednak aspekt psychologiczny.

Czy zabieg jest odwracalny?

Tak. Efekty zabiegu mikropigmentacji można usunąć podczas jednej sesji laserem Q Switch. Zabieg trwa ok 15 minut. Zaznaczyć tu należy, ze pigmentując głowę przy łysieniu plackowatym należy wiernie odtworzyć linie brzegowe naturalnego wzrostu włosów, w przeciwnym wypadku kiedy włosy odrosną pigmentacja zrobiona przykładowo za nisko na linii czoła mogłaby wystawać poza włosy, które odrastają.

Na jakim etapie łysienia można wykonać zabieg?

Zabieg wykonać można w zasadzie na każdym etapie łysienia. Warunkiem jest jednak zawsze ogolenie głowy na zero. Kolejno pojawiające się placki maskowane są na bieżąco. Zdarza się, że pojawia się ich kilka i choroba już nie postępuje. Niestety często w ciągu kolejnych miesięcy klienci tracą wszystkie włosy i wymagane jest objęcie zabiegiem całej głowy. O ile mężczyźni i dzieci często decydują się na takie rozwiązanie krycia kolejno pojawiających się placków to kobiety czekają z zabiegiem do czasu kiedy całkowicie stracą włosy.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwskazaniami są: opryszczka, osłabienie odporności, trwająca chemioterapia czy radioterapia, lokalna infekcja, choroby skóry w obszarze planowanego zabiegu (miejscowe zapalenia skóry, siniaki, oparzenia słoneczne, owrzodzenia skóry, wypryski), infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe, choroby skóry w obszarze stosowania (keloidy, duże naczyniaki, czerniaki, liszajec, łuszczyca, pokrzywka, rak skóry). Szczególnej uwagi i odpowiedniego nadzoru lekarskiego wymaga wykonanie zabiegu u osób cierpiących na hemofilię, cukrzycę, nowotwór.

W przypadku kobiet przeciwskazaniem jest ciąża i okres karmienia piersią.

Jakie terapie są niewskazane w trakcie zabiegu?

W trakcie wykonania zabiegu nie powinno się stosować kuracji sterydowych wewnętrznych jak i zewnętrznych. Niewskazane jest również wykonywanie iniekcji na skórze głowy (mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe) oraz naświetlanie skóry głowy jak i stosowanie różnego rodzaju wcierek na bazie alkoholu, preparatu Loxon i in. zewnętrznych środków mających na celu pobudzenie wzrostu włosów.

Mikropigmentacja skóry głowy w przypadku osób chorujących na łysienie plackowate pojawia się najczęściej jako ostatnie z możliwych rozwiązań, kiedy wszystkie inne próby nie przynoszą efektu. Większość osób nie godzi się z utratą włosów i dzięki metodzie tatuażowej adaptuje się do życia.  Mikropigmentacja skóry głowy jest namiastką włosów, rozwiązaniem, które nigdy ich nie zastąpi, ale pozwala na lepsze samopoczucie. Mężczyźni wyglądają bardzo naturalnie z ogoloną głową. Kobiety są postrzegane jako te które noszą odważną fryzurę “z pazurem”. Ktoś mógłby powiedzieć, że mikropigmentacja to „tylko” kropki, a jednak – w pewnych przypadkach to „aż” kropki, bo pozwalają na nowo zacząć żyć i poczuć pewność siebie, której wcześniej tak bardzo brakowało na co dzień.

Za przygotowanie artykułu dziękujemy naszemu ekspertowi: pani Agnieszce Zapale z Centrum Mikropigmentacji