Czy zabieg może zablokować porost naturalnych włosów lub je uszkodzić?
Absolutnie nie. Pigmenty są obojętne dla organizmu, nie wywołują reakcji alergicznej, nie wpływają na aktywność mieszków włosowych. Wręcz przeciwnie – czasem, po jakimś czasie od wykonania zabiegu jest szansa na odrost włosów. Wydaje się, że przyczyną nie było tu pobudzenie procesów regeneracyjnych organizmu poprzez tysiące mikronakłuć, choć nie można tego wykluczyć, a jednak aspekt psychologiczny.
Czy zabieg jest odwracalny?
Tak. Efekty zabiegu mikropigmentacji można usunąć podczas jednej sesji laserem Q Switch. Zabieg trwa ok 15 minut. Zaznaczyć tu należy, ze pigmentując głowę przy łysieniu plackowatym należy wiernie odtworzyć linie brzegowe naturalnego wzrostu włosów, w przeciwnym wypadku kiedy włosy odrosną pigmentacja zrobiona przykładowo za nisko na linii czoła mogłaby wystawać poza włosy, które odrastają.
Na jakim etapie łysienia można wykonać zabieg?
Zabieg wykonać można w zasadzie na każdym etapie łysienia. Warunkiem jest jednak zawsze ogolenie głowy na zero. Kolejno pojawiające się placki maskowane są na bieżąco. Zdarza się, że pojawia się ich kilka i choroba już nie postępuje. Niestety często w ciągu kolejnych miesięcy klienci tracą wszystkie włosy i wymagane jest objęcie zabiegiem całej głowy. O ile mężczyźni i dzieci często decydują się na takie rozwiązanie krycia kolejno pojawiających się placków to kobiety czekają z zabiegiem do czasu kiedy całkowicie stracą włosy.
Przeciwskazania do wykonania zabiegu
Przeciwskazaniami są: opryszczka, osłabienie odporności, trwająca chemioterapia czy radioterapia, lokalna infekcja, choroby skóry w obszarze planowanego zabiegu (miejscowe zapalenia skóry, siniaki, oparzenia słoneczne, owrzodzenia skóry, wypryski), infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe, choroby skóry w obszarze stosowania (keloidy, duże naczyniaki, czerniaki, liszajec, łuszczyca, pokrzywka, rak skóry). Szczególnej uwagi i odpowiedniego nadzoru lekarskiego wymaga wykonanie zabiegu u osób cierpiących na hemofilię, cukrzycę, nowotwór.
W przypadku kobiet przeciwskazaniem jest ciąża i okres karmienia piersią.
Jakie terapie są niewskazane w trakcie zabiegu?
W trakcie wykonania zabiegu nie powinno się stosować kuracji sterydowych wewnętrznych jak i zewnętrznych. Niewskazane jest również wykonywanie iniekcji na skórze głowy (mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe) oraz naświetlanie skóry głowy jak i stosowanie różnego rodzaju wcierek na bazie alkoholu, preparatu Loxon i in. zewnętrznych środków mających na celu pobudzenie wzrostu włosów.