Rodzaje łysienia plackowatego

Niezależnie od rodzaju łysienia plackowatego mechanizm jest taki, iż system immunologiczny chorego atakuje jego zdrowe mieszki włosowe. Doprowadza to zmniejszenia mieszków w tak znacznym stopniu, że aż przestają one funkcjonować, a włosy przestają rosnąć.

W zależności od tego, jakim rodzajem łysienia plackowatego dotknięty jest chory, utrata włosów może objawiać się w różny sposób, dlatego trudno ocenić możliwości ich potencjalnego odrostu. W początkowym okresie choroba może się samoistnie cofnąć lub wyciszyć. Zdarza się, że okresy utraty włosów i odrastania mogą być powtarzane w kółko w krótszych lub dłuższych cyklach. Trzeba też wspomnieć, że u niektórych chorych włosy już nigdy nie odrastają.

3 najczęściej spotykane formy łysienia plackowatego:

Łysienie plackowate – Alopecia Areata

Brak włosów w postaci okrągłych plam przypominających wyglądem placki. Zazwyczaj rozwija się na skórze owłosionej głowy, rzadziej natomiast na innych obszarach ciała. Rzęsy, brwi i inne włosy są zwykle obecne. Ten rodzaj łysienia może przekształcić się w formę bardziej rozległą: alopecia totalis (procesem zapalnym objęta jest cała głowa) lub alopecia universalis (utrata włosów następuje na całym ciele), ale zazwyczaj pozostają w formie “plackowatej”.

Łysienie plackowate całkowite – Alopecia Totalis

Charakteryzuje się utratą włosów na całej głowie, w tym brwi i rzęs, włosów nosowych, zarostu męskiego. Pozostałe włosy na ciele są częściowo obecne.

Łysienie plackowate uogólnione – Alopecia Universalis

To najbardziej rozległa forma łysienia. Skutkuje brakiem owłosienia na całym ciele.

Wyżej opisane formy mogą się mieszać i ewoluować tak, że każdy z chorych rozwija swoją indywidualną formę odzwierciedlającą stan zapalny zachodzący w jego organizmie.

Obecnie nie ma jeszcze opracowanej skutecznej metody leczenia, która mogłaby całkowicie wyleczyć łysienie plackowate u wszystkich chorych, ale dobrą wiadomością jest to, że choroba ta nie “zabija” mieszków włosowych, więc teoretycznie możliwy jest odrost włosów nawet po bardzo długim okresie łysienia.