Alopecja w pytaniach i odpowiedziach

Porady udziela Pani dr n. med. Magdalena Kolanko, która jest lekarzem prowadzącym badania nad inhibitorami kinaz janusowych JAK w centrum medycznym Angelius w Katowicach (więcej o klinice i badaniu TUTAJ).

  1. Jakie badania powinien regularnie przechodzić chory na łysienie plackowate w trosce o kontrolę rozwoju innych chorób z autoagresji?

Z łysieniem plackowatym najczęściej współistnieją autoimmunologiczne choroby tarczycy, dlatego regularnie powinny być wykonywane oznaczenia poziomu TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciał p/tarczycowych. Warto zwracać także uwagę na ew. zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, które mogą być związane z celiakią (chorobą autoimmunologiczną związaną z nietolerancją glutenu); badania pomagające w zdiagnozowaniu tej choroby to oznaczenie we krwi aktywności swoistych przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA), transglutaminazie tkankowej (tTG) oraz deamidowanej gliadynie (DGP). U chorych na łysienie plackowate może rozwinąć się także cukrzyca typu I, w tym przypadku wystarczy okresowo wykonywać oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Rzadko mogą rozwinąć się także autoimmunoloigczne choroby skóry, takie jak bielactwo (nie wykonuje się kontrolnych badań diagnostycznych, należy obserwować stan skóry) oraz toczeń rumieniowaty (także obowiązuje okresowa kontrola stanu skóry oraz oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwjądrowych ANA).

 

  1. Czy jeśli terapia mająca na celu odrost włosów nie przyniosła skutku to czy powinniśmy przestać się interesować sprawą przeciwciał? Jaka jest rekomendacja lekarza?

Brak odrostu włosów pomimo prowadzonego leczenia może świadczyć o czynnym procesie autoimmunologicznym i zwiększonym ryzyku rozwoju innych chorób z tej grupy. W tym przypadku należy wykonywać w/w badania w odstępach co najmniej 6 miesięcy lub konkretne badanie celowane, w zależności od wystąpienia dodatkowych niepokojących objawów.

4 Comments

  • Małgorzata says:

    U mojego syna zdjagnozowano hasimoto w listopadzie zaszłego roku. Od mja zeszłego roku zaczął mu się rzut łysienia plackowatego, który cały czas postępuje. Czy unormowanie hormonów tarczycy może spowodować odrost włosów i zatrzymanie wypadania włosów?

    • Agata says:

      Bez konsultacji lekarskiej i szczegółowego wywiadu trudno jest udzielać jednoznacznej odpowiedzi, ale idąc najprostszym torem myślenia: tak- unormowanie hormonów może, ale nie musi sprawić, iż włosy przestaną wypadać / będą odrastać. Poziomy hormonów w normie zawsze warto mieć, więc adresując ten problem nic nie tracisz. Czy jesteście pod opieka endokrynologa dziecięcego?

  • Aga says:

    Jestem troszkę zawiedziona listą badań podaną powyżej. Spodziewałam się, ze zobaczę tam długą listę badań, zaczynając od morfologii a na jakichs dokladnych, szczególowych badaniach kończąc.

    Ponadto mam wrazenie, ze glownym targetem strony są tylko kobiety. A szkoda, bo wielu mężczyzn również choruje na AA. W miejscu “kamuflaż” nie ma też napisanej żadnaj propozycji dla mężczyzn. Ze swojej strony mogę napisać, ze dla mezczyzn mozliwoscia na kamuflaz jest mikropigmentacja.
    Pozdrawiam!

    • Agata says:

      Dziękujemy za tę uwagę. Nasz przekaz kierowany jest zarówno do kobiet jak i do mężczyzn. Nikogo nie pomijamy. Rzeczywiście planujemy wrzucić na stronę sekcje o mikropigmentacji. Zwyczajnie chcemy pokazać jakościowy materiał, a to wymaga czasu na przygotowanie. W kwestii listy badań to celowo jest ona ogólna, bo to kierunek/zarys, w którą stronę iść. Proszę skontaktuj się z centrum Angelius- jestem pewna, że po zapoznaniu się z Twoim przypadkiem Pani dr Kolanko pomoże nakreślić bardziej szczegółowy plan. Gdybyś miała pytania czy inne wnioski możesz do nas pisać agata@alopecja.pl Może sama chciałabyś zostać autorka jakiegoś opracowania tematycznego na stronę? Bardzo zależy nam na nowych działaczach?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *