Peruki i systemy

Peruka czy system to zawsze włosy (syntetyczne bądź naturalne) umieszczone na bazie, którą potem zakładamy na głowę. W przypadku łysienia plackowatego nosimy je po to, aby wyglądać bardziej konwencjonalnie niż „sauté”. Od tego, jakie wybierzemy włosy i bazę zależy bardzo dużo, a przede wszystkim: komfort noszenia, naturalność wyglądu i swoboda naszej codzienności.

Maskowanie pojedynczych placków

W początkowych fazach choroby możesz potrzebować tylko maskowania problemu ogniskującego się w określonym miejscu na głowie. Tutaj z pomocą przychodzą systemy włosów na klamerki lub mówiąc językiem bardziej archaicznym – tupety i treski, które powalają zasłonić problematyczne miejsce. Niestety specyfika łysienia plackowatego jest taka, iż trudno przewidzieć, czy i jak będą się rozprzestrzeniać miejsca bez włosów. Może więc okazać się, że uzupełnienie na szczyt głowy szybko przestanie nam wystarczać. Z drugiej strony jest to rozwiązanie mniej uciążliwe i wygodniejsze niż peruka czy system zasłaniający całą głowę. Pojedyncze placki mogą u chorych występować latami, a więc zasłanianie głowy „na zapas” w takich sytuacjach może okazać się działaniem na wyrost. Trzeba też zwrócić uwagę, że na rynku dostępnych jest sporo koloryzatorów dających efekt optycznego zagęszczenia włosów. Preparaty te farbują skórę głowy na odcień zbliżony do naszego koloru włosów, przez co problematyczne miejsce przestaje się wyróżniać. W praktyce rozwiązanie to sprawdza się tylko, jeśli ubytki zajmują mały obszar skóry. W zwykłej drogerii można kupić namiastkę profesjonalnego preparatu dla osób łysiejących, są to re-touche do odrostów. Kosztują mniej, a przy małej skali problemu mogą szybko pomóc.

Czym się różni peruka od systemu całościowego?

Różnica między jednym i drugim ma charakter umowny, a pojęcie systemu całościowego wykształciło się, aby pokazać nową generację peruk. Są to nowoczesne peruki, zapewniające większy komfort i naturalność niż te tradycyjne kojarzone ze spektaklami teatralnymi czy balami przebierańców. W odróżnieniu do peruk katalogowych dostępnych od ręki, o standardowych rozmiarach i rodzajach baz, system włosów jest projektowany na indywidualne zamówienie wedle odlewu głowy, a wszystkie jego parametry jak rodzaj włosa, kolor, długość, gęstość, kierunek tkania, baza itp. są dobierane do potrzeb konkretnej osoby, aby spełnić oczekiwania odnośnie do przyszłej fryzury. Spersonalizowany odlew sprawia, że system leży na głowie lepiej niż zwykła peruka. Jest również stworzony z myślą o przyklejaniu do głowy specjalnymi taśmami medycznymi dla dodatkowej stabilizacji. Wybór parametrów systemu włosów powinien odbywać się pod opieką specjalisty, który po poznaniu potrzeb doradzi co wybrać.

PODSTAWOWE CECHY PERUK:

Na rynku dostępne są peruki wykonane z włosów syntetycznych i naturalnych. Zdecydowaną przewagą włókna syntetycznego jest jego cena i prostota stylizacji – fryzura zawsze pozostaje ułożona, a po myciu wystarczy włosom wyschnąć. Współcześnie istnieje wiele typów peruk syntetycznych, które nie świecą się sztucznie i zachowują w sposób łudząco podobny do włosów naturalnych. Druga kategoria peruk wykonana jest z włosów ludzkich. Tutaj możemy wyróżnić włosy o rozmaitej etniczności, a więc pochodzące ze wszystkich kontynentów. O ich jakości świadczy to, czy są ułożone zgodnie z kierunkiem łuski włosa i stopniem, w jakim musiały zostać potraktowane chemicznie podczas koloryzacji. Im wyższa jakość włosa, tym łatwiejsza jest jego pielęgnacja i w rezultacie trwałość peruki naturalnej.

Istnieje wiele podziałów baz, na których osadzone mogą być włosy peruki. Najprostszy z nich określa czy peruka jest tkana ręcznie (pojedyncze supełki na tworzywie) czy maszynowo (poprzez wszycie pasów z włosami tzw. tresów). Różnica jest zasadnicza, bo peruki tresowe są tańsze w produkcji, jednocześnie trwalsze, ale niestety też mniej naturalnie wyglądają, bo kiedy włosy się rozchylą – widać liniowe ułożenie pasów. Peruki ręcznie tkane są powszechnie uznawane na produkty wyższej jakości, dające bardziej naturalny efekt wizualny i poczucie wyrastania włosów z głowy. Z uwagi na konieczność misternego wiązania włosków na czepku reprezentują one wyższy przedział cenowy. Są też zdecydowanie delikatniejsze, do ich pielęgnacji trzeba przykładać o wiele więcej wysiłku niż w przypadku peruk robionych maszynowo.

To najważniejszy element peruki, bo stanowi o wygodzie i pozwala poczuć się w peruce pewnie. Oczywiście musi on być dopasowany do wielkości głowy. Peruki w standardowych rozmiarach mają pewną dozę elastyczności, bo pasują na głowy w przedziale np. 54-56cm. Jest tak z uwagi na wykorzystanie rozciągliwych materiałów bądź specjalnych paseczków, dzięki którym można czepek nieco zwęzić. Regulacja ma największe znaczenie w przypadku dzieci (głowa rośnie im najszybciej) oraz u osób, które ukrywają pod peruką włosy. Sprawdzają się u nich wstawki sterczowe, czy gumki wszyte w boki bazy. Kupując perukę zwróćcie uwagę na tkaniny, z jakich są uszyte. Warto, aby czepek był wykonany z oddychających materiałów, które nie tylko zapewnią komfort termiczny, ale także umożliwią szybszy odrost włosów w trakcie leczenia i pozwolą na utrzymanie zdrowej skóry głowy. Wszystko dzięki dostępowi powietrza – im bardziej oddychający jest czepek, tym lepiej. Dokonując wyboru popatrzcie także na wykończenie przodu. W przypadku peruk standardowych, najpopularniejszym rozwiązaniem jest siateczka pozwalająca na uzyskanie efektu delikatnego przejścia między czołem, a peruką i w rezultacie noszenie prostego przedziałka bez konieczności tworzenia grzywki czy półgrzywki.  W perukach najwyższej jakości stosuje się dwa warianty konstrukcyjne, dzięki którym osiągamy efekt „wyrastania włosów z głowy”. Pierwszym jest bardzo drobna siateczka, która pozwala na prześwit naszej własnej skóry przy jednoczesnej widoczności wiązań włosów. Alternatywą jest imitacja skóry, w tym wariancie supełki są całkowicie niewidoczne.

To na, jakiej zasadzie peruka trzyma się głowy, ma zasadnicze znaczenie dla wygody noszącego. Nie bez znaczenia jest też stadium choroby, w jakim się znajdujemy. Osoby z cyklicznym odrostem lub tylko częściową utratą włosów decydują się na peruki dopasowywane do obwodu głowy w standardowych rozmiarach (48cm-60cm), często z pewną regulacją (wstawki ze streczu czy gumeczki), które trzymają się na głowie jak czapka. Muszą być głębokie dla zapewnienia stabilności, kiedy ruszamy głową, a jednocześnie być w stanie „pomieścić” odrastające włosy. Z tego powodu możliwe do uczesania w nich są tylko nisko spięte kucyki i warkocze, przy wysoko związanych włosach widać odstającą dolną krawędź peruki. Dobrze, jeśli w peruce są wstawki poliuretanowe czy silikonowe, bo umożliwia to jej dodatkową stabilizację. W nowoczesnych modelach znajdziecie często silikon zapobiegający przesuwaniu się, ten malutki element ma kolosalne znaczenie, kiedy w peruce chcemy przeczekać do zarośnięcia placków. W fazie odrostu włosów warto wszyć na baczkach specjalne spinki, które sprawią, że peruka nie będzie ślizgała się na głowie. Alopecjanie w stadium universalis (całkowity brak włosów) lub z minimalnym odrostem, którzy golą resztki włosów, decydują się często na stabilizacje peruki za pośrednictwem klejów i taśm medycznych. Jest to możliwe tylko jeśli czepek stworzony jest siateczki lub posiada elementy poliuretanowe, do których przyklejać będziemy wspomniane taśmy. Każdą perukę można przerobić tak, aby nadawała się do podklejenia, wystarczy wszyć panele z odpowiedniego rodzaju tworzywa sztucznego. To na jakie taśmy się decydujemy powinno być uzależnione od naszego typu skóry (stopień perspiracji) i potrzeb (np. uprawianie sportów), bowiem taśmy medyczne reprezentują różną moc. To jak często będziemy je zmieniać to indywidualna sprawa, ale można przyjąć, że 1-2 razy w tygodniu to wystarczająca częstotliwość. Ściągniecie peruki/systemu z głowy nie oznacza konieczności zmiany taśmy.

Jaka fryzura na początek noszenia peruki?

Styliści i specjaliści w zakresie doboru peruk polecają wielu Paniom boba, bo po pierwsze zapewnia poczucie bezpieczeństwa zakrywając tył głowy, wygląda naturalnie nawet w perukach niższej jakości i wreszcie jest fryzurą pasującą buziom o różnych kształtach. Dobrze komponuje się też z grzywkami i półgrzywkami. Nie oznacza to , że nie powinno się wybierać innych kształtów fryzur. Trzeba wiedzieć, że te dłuższe wymagają więcej troski. Dowolność doboru fryzury jest tym większa im wyższa jakość peruki, na którą się zdecydujemy.